^0702cbd09019652e7315ceeaaa7a2f602657b888e63bbb5231^pimgpsh

Depresyonun nedenlerini belirtmeden önce depresyonun tanımını ve ne anlama geldiğini belirtmek isteriz. Depresyon; çöküntü, çukur, ekonomik veya ruhsal çöküntü sözcüğünden alıntıdır. Kelime kökeni Fransızca olan “depresyon”, latince olan “depressio” yani “çukur” sözcüğünden alıntıdır.

Birçok psikiyatrik hastalıkta olduğu gibi depresyonda da tüm kliniği açıklayacak bir model bulunmamaktadır. Genel kabul gören görüş beyinde kimyasal iletimde rol alan maddelerle ilgili bir dengesizliğin olmasıdır. Bu dengesizlik çevresel nedenlerden de etkilenmektedir.

Taciz: Geçmişte yaşanan fiziksel, cinsel ya da duygusal istismarlar; yaşamın ilerleyen dönemlerinde depresyona neden olabilirler.

Bazı İlaçlar: İzotretinoin (akne tedavisinde kullanılan), antiviral, kortikostiroitler… gibi bazı ilaçlar depresyon riskini artırabilirler.

Fikir Ayrılıkları veya Fikir Çatışmaları: Kişisel çatışmalar, aile üyeleri ya da arkadaş çatışmalarından kaynaklanabilir.

Ölüm ya da Kayıp: Sevilen birinin ölmesi veya kaybolmasından kaynaklanan acı, üzüntü ve keder, depresyon riskini artırır.

Genetik: Aileden gelen genler bireyin depresyona olan yatkınlığı, depresyon riskini yükseltir. Depresyona olan yatkınlık tek bir genden kaynaklanmaz. Ancak birçok genin depresyon riskini artırıcı katkısı olduğu bilinmektedir.

Büyük Olaylar: Yeni bir iş kurmak, mezun olmak, evlenmek gibi iyi olan etkinlikler dahi depresyona neden olabilir. Bunun dışında yaşam alanının değişmesi, işsizlik, geçimsizlik, boşanma, emekli olma gibi olaylar depresyon riskini artırabilirler.

Diğer Kişisel Sorunlar: Diğer zihinsel hastalıklar, sosyal izolasyon yani bir aileden ya da gruptan atılma gibi sorunlar depresyon riskini artırabilir.

Hastalıklar: Bazen depresyon başka hastalıklarla birlikte gelir ya da başka hastalıklarla tetiklenir.

Madde Bağımlılığı: Madde bağımlılığı sorunu olan kişilerin %30’unda majör ya da klinik depresyon olduğu bilinmektedir. 

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için

Bize Ulaş