ogrenci

Türkiye’nin ritüeli haline gelen sınav sistemi ve sınav sistemindeki değişiklikler belirli zamanlarda çeşitli nedenlerle değişim göstermiş olup değişmeye de devam etmektedir. Sınav sistemindeki değişim tarihleri ve neler olduğu aşağıda belirtilmiştir.

1960’lı yıllarda bazı üniversiteler kendi seçme sınavlarına göre öğrencileri kaydetmişlerdir. Aday sayısı artınca bazı üniversiteler birlikte çalışarak çoktan seçmeli sınav sistemine geçiş yapmışlardır. 19 Kasım 1974 tarihinde Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÜÖYM) kurulmuştur. 1981 yılına kadar bu merkezden sistem yönetilmiştir.

1974 – 1975; yıllarında aynı gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda

1976 – 1980; yıllarında aynı günde ve bir oturumda uygulanmış

1981 yılında 1. Basamak Sınavı, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), 2. Basamak, Öğrenci Yerleştirme Sınavı (ÖYS) olarak iki basamak şeklinde uygulanmıştır.

1982 yılından itibaren de ortaöğretim kurumlarından adayların diploma notları alınmaya başlanmış. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) adı altında belli ağırlıklarla sınav puanlarına eklenmiştir.

1987 yılından itibaren, yüksek öğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.

1999 yılında iki basamaklı sınavın ikinci basamağı kaldırılmış, sınav ÖSS adı altında tek basamaklı bir sınav hâline getirilmiştir. 1999 yılındaki değişiklikte önceki yıllarda uygulanan ÖSS’de herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

2006 yılında ÖSS’de yapılan değişiklikle sınavın bir basamakta uygulanmasına devam edilmiş, ancak soruların bir kısmı önceki yıllarda olduğu gibi ÖSS tipinde hazırlanmış, bir kısmı ise tüm lise müfredatı göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Bu resmi yazıda bu şekilde yazılmış. Açıklamak gerekirse şu anda bildiğiniz gibi YGS – LYS sistemi aktive edildi.

2017 yılındayız ve büyük gün yaklaşırken yeni bir sistem daha kapıyı çaldı. Sistemi eleştirmek ve sınavın kaygısını yeni bir kaygı daha eklemenin size bir faydası olmayacaktır.

Sonraki yıllarda neler olacağını aşağı yukarı tahmin etmek çokta zor olmasa gerek. Sürekli değişim gösteren sistem aslında çalışan öğrencileri ve hiç çalışmayan öğrencilerin geleceğini etkilememektedir. Bunun en önemli nedeni sınava girecek olan adayların hepsi eşit koşullarda ve çalışanın kazanacak olmasıdır. Önemli olan sınavda verilen kaygı ve stresle baş edebilmek bol bol çalışarak, çalışma stratejilerini geliştirmelere daha faydalı olacaktır.

 

Kaynakça: ÖSYM tarihsel gelişme. (b.t) 11 Ekim 2017, http://www.osym.gov.tr/TR,8530/ tarihsel-gelisme.html

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için

Bize Ulaş