aaeaaqaaaaaaaamnaaaajgq3mwqymgi4ltyyodktngfhms1izjmyltu3yjq4nmeymmflna

Kendi Kendine Koçluğun İlk Adımı

"Görüyorsun ama gözlemlemiyorsun. Aralarındaki fark çok açık." Sherlock Holmes (Bohemya'da Skandal)

Kendi kendine koçluk yapabilmenin başlangıç noktasını merak ediyor musunuz? Ben bu sorunun cevabını çok uzun bir süre aradım ve sanırım başlangıç noktasını buldum.

Herhangi bir şeyin doğru veya yanlış, iyi veya kötü gibi herhangi bir şekilde tanımlamanız gerekir. Tanımlamalısınız ki daha sonrasında o “tanımlanan şeyi” değiştirip değiştirmeyeceğinize karar verebilmesiniz.

SWOT analizini muhtemelen duymuşsunuzdur. Kendinizi de pek çok zaman analiz etmişsinizdir. Peki analize nasıl başladınız? Direkt olarak artı ve eksi yönlerinizi mi yazmaya başladınız? Eksiklik ve fazlalıklarınızı mı yazmaya başladınız? En mükemmel olduğunuz ve hiç olmadığınız “şey” leri mi yazdınız? Bu da bir yöntemdir ama ilk yapmanız gereken bununla başlamak değildir.

Kendi kendinize koçluk yapmak istiyorsanız, ilk başlayacağınız yer kesinlikle gözlem yapmak olmalıdır. Çok iyi bir gözlem yeteneğine sahip olmanız gerekir. Öyle bir gözlem yapabilmelisiniz ki, kesinlikle doğru teşhisleri koyabilmelisiniz. Çünkü, ilk düğme budur. Bu düğme yanlış iliklenirse, geri kalan düğmeler doğru iliklense bile sonuç fevkalade yanlış olacaktır.

Size neyin faydalı, neyin faydasız olduğunu ancak bakış açınızı değiştirerek bulabilirsiniz. Kendi bakış açınızı bırakıp tamamen başka bir bakış açısından bakabilmelisiniz. İşte bunu yaptığınızda “doğru gözlem” yapmaya ilk adımı atmış olursunuz.

Koçlar, bunu yapar. Sizi çok iyi gözlemlerler. Size göre faydalı olan bir yönünüz aslında size zarar veriyordur ve koç, bunu gözlemler. Size bunu açıklar ve yol haritası sunar. Bambaşka bir bakış açısı ve size bambaşka bir “siz” olma şansı sunar. İşte bunu artık siz de yapabilirsiniz.

O zaman elimizde şu anda 2 tane “araç” var. Bambaşka bakış açıları ve doğru gözlem yapmak. Bu 2 aracın yeterli ve faydalı bir şekilde kullanılması için bir şeye daha ihtiyacınız vardır. O da doğru soruları sorabilmektir. Doğru soruları soran biri cevaplar konusunda endişelenmesine gerek yoktur. Doğru sorular, devamında hem yeni bakış açıları hem de gözlemi getirir.

Tüm bunları yaparken, sistematik bir şekilde yapmaya da özen gösterebilirseniz, işte o zaman kendi kendinizin koçu oldunuz demektir. Duygularınızı karıştırmadan, farklı bakış açılarından farklı düşünerek, doğru sorular sorarak ve iyi bir gözlem yaparak istediğiniz her sonuca ulaşırsınız. Düzenli, sürekli ve disiplinli bir şekilde tüm bunları adım adım uygulamaya koymalısınız. İşte o zaman gerçek kazanan olacaksınız!

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için

Bize Ulaş